Zabytkowy dwór drewniany w Podgórzu Parcele - DRZEWA
Park krajobrazowo-naturalistyczny w Podgórzu i jego drzewa
Park krajobrazowo-naturalistyczny w Podgórzu położony jest nad prawym dopływem Wisły - rzeczką Ryksą na Mazowszu. Znajduje się ok. 3 km w kierunku południowo-zachodnim od trasy krajowej nr 62, ok. 10 km od Wyszogrodu i 30 km od Płocka, w gminie Mała Wieś, po obu stronach rzeczki na długości niecałego kilometra i szerokości do ok. 400 m., w odległości ok. 4 km od ujścia Ryksy do Wisły i jest obecnie prawie całkowicie zarośnięty lasem. Z wyjątkiem dworu z wydzieloną wokół niego niedużą działką właścicielem zespołu są Lasy Państwowe. Obszar zespołu należał przed II wojną do majątku Podgórze, znaczna jego część miała charakter ogrodu w stylu angielskim.
Rzeczka Ryksa płynie w malowniczym, przypominającym puszczański matecznik wąwozie leśnym otoczonym po obu stronach stromą skarpą.
Rzeczka Ryksa w maju
Rzeczka Ryksa
Zakola Ryksy
Fragment wąwozu
Dawniej w Ryksie było mnóstwo ryb: łososie, szczupaki, cierniki, leszcze, płocie. W związku z zwiększeniem produkcji w obecnie już nieistniejącej cukrowni Mała Wieś w połowie lat siedemdziesiątych rzeczka uległa zanieczyszczeniu, znikły z niej ryby, a w w. XXI została zasiedlona przez bobry, dewastujące drzewa rosnące po jej obu brzegach.
Królestwo bobrów, marzec 2020 r.
Tu rządzą bobry - kwiecień 2021 r.
Marzec 2020 r.
Dąb zabezpieczony przed bobrami, maj 2020 r.
Dwór usytuowany jest w centralnej części zespołu, po lewej stronie rzeczki, nad skarpą.
Na skarpie
Od wsi Podgórze Parcele do dworu prowadzi aleja akacjowa, dawniej obsadzona bzami i znacznie szersza od obecnej, dawny układ wyznacza 23 starych akacji. Część zespołu, znajdująca się przed frontem dworu miała charakter ogrodu, a obecnie jest zarośnięta dziko rosnącym lasem i krzewami.
Prawie stuletni bez
Topinambur na poletku myśliwskim
Bezpośrednio przed dworem zachwycał duży klomb obsadzony bukszpanem, po lewej i prawej stronie też były klomby, w środku jednego rosła pigwa. Przed dworem po lewej w głębi stoi piękne pomnikowe drzewo zwane popularnie jaworem - jest to juglans nigra (orzech czarny) o obwodzie 470 cm i zasięgu korony ok. 20 m.
W głębi juglans nigra zwany jaworem
Kwiat juglans nigra
"Jawor" z bliska
Zachował się rząd grabów oddzielający obszar parku na wschodzie od pól uprawnych (dawniej sadu owocowego i warzywnego). Na zachód od dworu prowadzi aleja gęsto obsadzona kasztanowcami, które są zaatakowane przez szrotówki kasztanowcowiaczki.
Za dworem na szczycie i zboczu skarpy rośnie szereg pomnikowych dębów szypułkowych. stanowiących pozostałość dawnej puszczy rozciągającej się nad brzegami Wisły. W sumie na terenie zespołu jest ok. 40 dębów szypułkowych, w tym na skarpie 14 sztuk o obwodach od 160 do 600 cm. Jeden z dębów o obwodzie 450 cm leży od kilkunastu lat powalony na ziemi, inny rosnący na wyspie nad rzeczką (o obwodzie 540 cm) ma uszkodzone konary.
Dąb na skarpie
Jako orzeczone decyzjami administracyjnymi na terenie dworsko-parkowym w Podgórzu występują następujące pomniki przyrody:
• juglans regia, nazwany w rejestrze orzechem włoskim (nr rej. 17, orzeczenie nr 223 PWRN z dnia 16.10.72 r.) /uwaga - jest to błędne klasyfikacja, powinno być juglans nigra - orzech czarny
• osiem dębów o obwodach 530,430,370,525,380,350,590,340 (nr rej. 18, orzeczenie nr 224 PWRN z dnia 16.10.72 r.);
• jeden dąb o obwodzie 291 cm (nr rej. 352, Rozporządzenie nr 4 Wojewody Mazowieckiego z dnia 02.02.04 r.).
Tylko na nielicznych drzewach pomnikowych w Podgórzu zachowały się tabliczki. Dęby stanowią dominującą atrakcję przyrodniczą zespołu.
Za dworem przed skarpą znajdował się drugi duży klomb obsadzony kulistymi tujami. Skarpa wysokości ok. 16 m obrośnięta jest obecnie głównie lasem liściastym.
Skarpa za dworem
Skarpa wiosną
Na żółto
Na biało
Przylaszczki
Przylaszczki
Przylaszczki
Pierwsze konwalie
Po stromym zboczu prowadzą zakosami słabo widoczne, zarośnięte, dawne alejki spacerowe, obecnie rozjechane quadami. Przed wojną były tu schodki wykonane z łupków dębowych prowadzące w dół wąwozu. Ozdobą dolnego tarasu był buk czerwony o obwodzie 270 cm i zasięgu korony ok. 25 m, dawniej otoczony pięknym trawnikiem i ławkami.
Nieistniejący buk czerwony
Przed wojną miejsce to miało typowo parkowy charakter. W pobliżu była drewniana altana wenecka. W czasie okupacji Niemcy posadzili tu sporo świerków zmieniając charakter otoczenia na leśny. Jedna z alejek obecnie wysadzona świerkami, dawniej była obsadzona peoniami.
Po drugiej stronie rzeczki w kierunku zachodnim znajdował się sad i ogród użytkowy z domem ogrodnika, z czego do niedawna rosło jedno drzewo owocowe (jabłoń kronselka). Obecnie miejsce to dzierżawi koło łowieckie, uprawiając poletko topinamburu.
Mostek po naprawie w 2011 r.
W pobliżu rośnie dąb pomnikowy (ma tabliczkę), na pamiątkę przedwojennego kierownika gorzelni, pana Antoniego Rakowskiego, nazwany jego imieniem (obwód 430 cm), a dalej znajduje się źródełko "Korzonek", z którego przed wojną czerpano wodę na potrzeby dworu. Ujęcie wody jest zaniedbane, jednak do niedawna było kontrolowane przez Sanepid i chętnie odwiedzane przez tutejszą ludność.
Dąb Antoni
Dawniej na drugą stronę rzeczki prowadziło szereg malowniczych mostków. Po jednych z nich pozostał ledwo zauważalny ślad. Niestety, drewniana kładka położona na rzeczce pomiędzy "Antonim" a źródełkiem, a także tablice informacyjne ufundowane przez gminę są stale dewastowane.
Źródełko "Korzonek" w marcu 2020 r.
Po stronie zachodniej dworu Zespół graniczy z terenem dawnego spichlerza i gorzelnią, wybudowaną przez Henryka Siwczyńskiego, funkcjonującą do początku lat dziewięćdziesiątych. Oba obiekty przechodzące kilkakrotnie z rąk do rąk prywatnych właścicieli są w stanie kompletnego zniszczenia.
Data powstania gorzelni
Tak wyglądała gorzelnia w 1991 roku. Dziś to ruina
Zespół dworsko-parkowy w Podgórzu oraz otaczające go duże tereny leśne charakteryzuje bogata flora i fauna. Na wiosnę zachwycają przylaszczki, zawilce, sasanki i konwalie oraz śpiew słowików, rośnie dziurawiec i dziewanna.
Trzmielina
Tajemnicze kręgi na łące
Spotkać można dzięcioła czarnego i wielkiego, sowę puszczyka, wilgę i ziębę. W budynku dworu są nietoperze gacki. W najbliższym sąsiedztwie dworu zakładają gniazda pszczoły leśne. Spotyka się sarny, dziki, lisy, zające i wiewiórki, a czasem (choć wyjątkowo) można zobaczyć łosia. Na niebie zachwycają klucze żurawi udających się na żerowiska. Niestety najazdy quadów na ten atrakcyjny ze względu na stromizny teren powodują niszczenie i zanikanie skarbów przyrodniczych.